Najczęstsze przyczyny płaczu u niemowląt

Wstęp

Płacz dziecka jest naturalną formą komunikacji. W ten sposób stara się ono zakomunikować otoczeniu o swoich potrzebach i nastroju. Płacz niemowlaka przybiera różne formy. Dla rodziców ustalenie przyczyn płaczu niemowlaka jest sprawą najważniejszą. Na początku, szczególnie przy pierwszym dziecku, jest to rzecz ogromnie trudna. Z czasem rodzice nabierają doświadczenia i potrafią rozróżnić poszczególne formy płaczu oraz sposoby, jak zaspokajać potrzeby swoich dzieci.

Rodzice powinni reagować na każdy płacz niemowlaka. Należy dać sobie trochę czasu aby nauczyć się odpowiednio interpretować płacz dziecka. To, że maluch płacze nie jest winą rodziców, że coś źle robią czy niedostatecznie opiekują się swoją pociechą. W ten sposób niemowlak chce coś przekazać. Jeśli rodzice nie będą w panice i chaotycznie robić różnych rzeczy aby dziecko przestało płakać - nauczą się rozumieć ten swoisty język malucha.

Należy pamiętać, że dziecko komunikuje się ze światem nie tylko poprzez płacz. Równie żywo reaguje całym ciałem. Umiejąc zrozumieć mowę ciała dziecka (mimika, ułożenie ciała, ruchy kończyn, grymas twarzy, kolor skóry) i łącząc go z płaczem (charakter, natężenie) można bardzo dobrze rozumieć nastrój i potrzeby swojego dziecka.

Dr n. med. Jolanta Porębska

Przyczyny płaczu niemowląt

Najczęstsze przyczyny płaczu niemowląt to:

 • głód,
 • mokre pieluszki,
 • zmęczenie,
 • nadmiar bodźców w otoczeniu,
 • przymusowa pozycja, potrzeba zmiany otoczenia,
 • potrzeba oddania gazów lub stolca,
 • przegrzanie lub marznięcie,
 • potrzeba kontaktu z rodzicem,
 • choroba, ból.

Dr n. med. Jolanta Porębska

Kiedy do lekarza

Kiedy i gdzie szukać pomocy lekarskiej:

 • Jeśli dziecko płacze bardzo długo, powyżej 3 godzin (nawet przy kolce nie powinno to trwać wiecznie).
 • Wygląda i zachowuje się inaczej niż zwykle.
 • Nie chce jeść.
 • Występują inne niepokojące objawy (duży katar, kaszel, biegunka, wysoka temperatura, wysypka, wymioty, oddaje stolec z domieszką krwi lub krwisto podbarwionym śluzem).
 • Jego płacz brzmi inaczej niż dotąd (zaufaj swojej intuicji!).

Dr n. med. Jolanta Porębska

Domowe sposoby

Co zrobić w warunkach domowych?

 1. Sprawdź czy twoje dziecko ma mokrą pieluszkę.
 2. Może jest głodne lub chce mu się pić. Niemowlę nie gromadzi dostatecznych zapasów energii, dlatego musi być karmione bardzo często. W pierwszych miesiącach karm dziecko na żądanie. Dzieci karmione piersią jedzą nawet co 2 godziny, nie zachowując nocnej przerwy. Najlepszym sposobem identyfikacji głodu jest sprawdzenie, kiedy dziecko ostatnio jadło. W upalne dni, gdy gorączkuje podawaj do picia wodę, herbatkę lub 5% glukozę.
 3. Jak w brzuchu. Większość dzieci uspokaja się, kiedy jest blisko mamy. Twoje dziecko chce po prostu być blisko ciebie, przytulić się i słyszeć twój głos. Weź je na ręce - zacznij je kołysać.
 4. Nosidełka. Niektóre dzieci uspokajają się, kiedy mama nosi je na brzuchu lub na biodrze w specjalnym nosidełku, nieco podobnym do indiańskiej chusty.
 5. Ciasny kocyk. Niektóre dzieci, zwłaszcza noworodki, uciszają się, kiedy się je ciasno owinie kocykiem. Przypomina im to czas, kiedy były w brzuchu mamy.
 6. Spacer. Czasem dziecko uspokaja się w wózku podczas spaceru lub w czasie jazdy samochodem.
 7. Zmiana pozycji. Może płacze z nudów, bo ma już dosyć pozycji, w której leży. Spróbuj położyć je na brzuchu, ułożyć na kocyku albo włożyć do leżaczka.
 8. Łagodna muzyka, piosenki. Niektóre dzieci nie lubią ciszy. Uspokajają się przy muzyce lub niezbyt głośnych, monotonnych dźwiękach - odkurzacz, pralka, suszarka. Z drugiej strony nie atakuj dziecka wieloma bodźcami - unikaj głośnej muzyki, nie zasypuj go grającymi zabawkami.
 9. Kąpiel. Niektóre dzieci uwielbiają kąpiel i w ciepłej wodzie natychmiast przestają płakać.
 10. Masaż. Delikatny masaż całego ciała, robiony w ciepłym pokoju, łagodzi napięcia i pozwala spokojnie zasnąć.
 11. Nie przegrzewaj dziecka - w pokoju, w którym przebywa malec, nie musi być cieplej niż w innych pomieszczeniach (chyba że jest wcześniakiem). Najlepsza temperatura to 21–22°C. Gdy ubranko jest wilgotne od potu, przebierz maleństwo w suche, ale załóż o jedną warstwę mniej. Ubieraj dziecko w przewiewne, bawełniane ubranka.
 12. Po prostu bądź... Czasem dziecko zwyczajnie chce się wypłakać; wystarczy, jeśli przy nim będziesz i cierpliwie go przytulisz.

Dr n. med. Jolanta Porębska

Praktyczne uwagi

 • Dzieci płaczą najwięcej przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu.
 • Większość dzieci płacze po południu, około piątej, szóstej. Można dostosować rytm dnia do tych popołudniowych krzyków.
 • Jeżeli czujesz, że masz już naprawdę dosyć, powierz dziecko mężowi albo mamie i idź na spacer.
 • Nie podnoś głosu w stosunku do dziecka, staraj się zrozumieć co chce Ci przekazać.

Dr n. med. Jolanta Porębska

Bobotic® (Simeticonum). Skład i postać: Krople doustne, 1 ml zawiera 66,66 mg symetykonu. Wskazania do stosowania: Stany nadmiernego gromadzenia się gazów w obrębie przewodu pokarmowego (uczucie pełności w jamie brzusznej, długotrwałe wzdęcia, bębnica pooperacyjna). Środek pomocniczy w przygotowaniu pacjentów do badań diagnostycznych jamy brzusznej, takich jak badania radiologiczne i ultrasonograficzne oraz wziernikowanie żołądka i dwunastnicy. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na symetykon lub którykolwiek ze składników preparatu. Preparatu nie należy stosować u niemowląt poniżej 28 dnia życia. Podmiot odpowiedzialny: Medana Pharma S.A.

© POLPHARMA Biuro Handlowe Spółka z o.o. All rights reserved

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.